۲ خرداد ۱۳۹۸
صفحه اصلی / استرس زنان / روش های کاهش استرس در محیط کار و احساس آرامش زنان

روش های کاهش استرس در محیط کار و احساس آرامش زنان

ارسال در تلگرام ارسال در لینکدین جهت دانلود PDF مقاله وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل صوتی وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل اینفوگرافی وارد حساب کاربری خود شوید

روش های در محیط کار برای خانم ها

احساس آرامش زنان در محیط کار


چه راه هایی برای کاهش استرس و اضطراب شغلی در محیط کار برای خانم ها وجود دارد؟

از چه روش هایی می توان به احساس آرامش دست یافت؟

چرا زنان احساس آرامش ندارند و چرا زنان نیاز به احساس آرامش دارند؟

عدم وجود آرامش در زندگی موضوعی است شایع که با فراگیری مدرنیته به زندگی انسان راه یافته است.

از سویی دیگر تغییرات گسترده‌ای در زندگی مدرن رخ داده که در تقابل با سنت‌ها و عقاید سنتی قرار می‌گیرد.

 استرس زنان در سازمان زمانی رفع خواهد شد که موانع مشارکت آنان در اجتماع از بین برود. رفع استرس زنان در سازمان فعالیت های گسترده ای در جهان انجام شده است.

روش‌های مقابله با استرس زنان در سازمان نیز تفاوت‌هایی را داراست برای اشنایی بیشتر با این روش ها مقاله  استرس زنان در سازمان و راهکارهای مقابله با آن را بخوانید.

خواندن مقاله 

این تقابل یکی از دلایل عمده بر هم خوردن آسایش انسان است. نیاز زنان به احساس آرامش نیز از آنجا اهمیت می‌یابد که آمار استرس و افسردگی و بیماری‌های عصبی در زنان بالا است، آمار خودکشی و خودسوزی در زنان نگران‌کننده است، نیاز جامعه به سلامت روان زنانی که روز به روز بیشتر در مشاغل مهم و موثر قرار می‌گیرند بیش از گذشته احساس می‌شود و با وجود تغییرات گسترده، هنوز زنان بخش بزرگی از مسئولیت‌های پرورش فرزندان را بر عهده دارند و بدون احساس آرامش نمی‌توانند از عهده این وظیفه برآیند.

احساس آرامش زنان در محیط کار

احساس آرامش زنان در محیط کار

به صورت محسوسی محیط‌ های کاری که در آن زنان اکثریت را دارند آرام‌تر و صمیمی‌تر است. علاقه زنان به آرامش آن‌طور که تحقیقات و نطریات مختلف اعلام می‌کنند بیش از مردان است و زنان ضد خشونت‌تر رفتار می‌کنند.

برخی از ویژگی‌هایی که زنانه تلقی شده و تحقیقات نیز با حدی آن را پذیرفته است ضد جنگ بودن زنان، انعطاف‌پذیری و سازگاری آنان و صمیمی بودن آن‌ها را اثبات می‌کند؛ اما لازم است مجموع این ویژگی‌ها در کنار شرایطی که زنان در آن قرار دارند بررسی شود.

شرایط کاری زنان نیز شامل فرصت نابرابر و دسترسی کمتر زنان به فرصت‌های شغلی، امکان اندک زنان برای دستیابی به موقعیت‌های شغلی مدیریتی، آمار بالاتر آزار و خشونت در محیط کار نسبت به زنان و محدودیت‌های بیشتر زنان در محیط کار است.

در بررسی موانع رسیدن زنان به آرامش از بعدی دیگر نیز کلیشه‌های جنسیتی مانع پذیرش نظرهای زنان در سازمان‌ها می‌گردد و زنان سهم کمتری در تصمیم‌گیری‌های سازمانی دارند. موضوع مهم دیگر نقش آنان در خانواده و وظایف فراوان مادری و خانه‌داری است که در مورد بسیاری از زنان به ترک کار برای همیشه یا برای مدتی می‌انجامد.

ترک موقت کار برای زنان شاغل به معنای پذیرش عدم ارتقای شغلی است ولی هنجارهای جامعه آن‌ها را مجبور به پذیرش چنین شرایطی می‌کند.

چه راهکارهای اجتماعی و فردی برای زنان وجود دارد که در چنین شرایطی به آرامش نزدیک شوند؟ البته که زنان و جامعه قدم‌های بلندی برای رسیدن زنان به آسایش برداشته‌اند و راهکارهای فردی و اجتماعی بسیاری برای رسیدن به این منظور ارائه و اجرا گشته است.

احساس آرامش زنان در محیط کار

راهکارهای اجتماعی دستیابی به آرامش برای زنان

راهکارهایی که مانع بازتولید کلیشه‌های جنسیتی گردد مانند آموزش و روش‌هایی که از فرصت‌های برابر برای زنان و مردان حمایت کند می‌تواند در طولانی‌مدت به احساس آرامش زنان کمک کند. در بسیاری از سازمان‌ها با تصمیمات و سیاست‌گذاری‌ها کلی به نفع از بین بردن محدودیت‌های زنان در رسیدن زنان به آرامش قدم‌هایی برداشته می‌شود.

امکان ارتقا شغلی برابر با مردان، دستمزد برابر، در نظر گرفتن ویژگی‌های فیزیولوژی زنان به خصوص در دوره بارداری و زایمان، بر طرف کردن محدودیت‌های انتخاب شغل‌هایی که در گذشته برای زنان جایز نبوده است و بسیاری از تصمیماتی از این دست به زنان کمک می‌کند تا در سازمان‌ها به جایگاه موردنظر خود دست‌یافته و احساس رضایت شغلی و آرامش داشته باشند.

اگر فضاهای شهری برای زنان امن باشد امکان تفریح و گردش برای آنان بیش از گذشته فراهم می‌شود و این موضوع به رسیدن آنان به سلامت روانی، آرامش و لذت بردن از زندگی کمک می‌کند. در صورتی که قوانین شفاف و روشنی برای بروز خشونت علیه زنان وجود داشته باشد آنان خیالی راحت در فضاهای شهری استفاده می‌کنند و بخشی از نگرانی‌هایشان را کنار می‌گذارند.

یکی از راه‌های دیگر ایجاد فضاهای ورزشی برای زنان است. عده زیادی از زنان شاغل در یافتن ورزشگاه مورد نظر خود با دشواری مواجه می‌شوند چرا که نگاه سنتی حاکم بر جامعه در تقسیم‌بندی زمان باشگاه‌های ورزشی نقش داشته و زمان‌هایی که زنان شاغل دارای فراغت هستند ورزشگاه‌ها، استخرها و باشگاه‌های ورزشی کمتری برای استفاده آن‌ها اختصاص‌یافته است

احساس آرامش زنان در محیط کار

راهکارهای فردی رسیدن به آرامش برای زنان

مبارزات زنان به صورت فردی برای عبور از موانع متعدد در مسیر شغلی اگرچه دستاوردهای بسیاری برای جامعه داشته است ولی با فشار روانی زیادی که به زنان وارد می‌کند، آن‌ها را از آرامش دورتر می‌کند.

انجام هم‌زمان وظایف گوناگون برای زنان نوعی مقاومت برای رسیدن به هدف است.

هدف مشارکت اجتماعی و اقتصادی که گاهی به دلیل مشکلات مالی چاره‌ای جز رسیدن به آن نیست. حال که به عوامل متعدد نبود آرامش برای زنان موضوع مبارزه با کلیشه‌ها و دستیابی به شغل دلخواه نیز اضافه‌شده است نیاز به تلاشی مضاعف برای دستیابی به آرامش احساس می‌شود.

هجوم عده کثیر زنان به کلاس‌های ورزش، گروه‌های مدیتیشن، تورهای سفر و مجامع فرهنگی و هنری دلایل مختلفی دارد که یکی از آن‌ها نیاز به رسیدن به آرامش است.

برای زنان خلق آثار هنری، شرکت در جشنواره‌های فرهنگی و خیرخواهانه، مشارکت در گروه‌های ورزشی محلی و برگزاری جلسات مذهبی، فرهنگی یا خیرخواهانه راهی برای رسیدن به آرامش است.

 

 

درباره مُدام

مقاله پیشنهادی

روش مقابله با استرس با شوخ‌طبعی در محیط کار

روش مقابله با استرس با شوخ‌طبعی در محیط کار روش مقابله با استرس در محیط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *