۲ خرداد ۱۳۹۸
صفحه اصلی / انگیزه / شارژ شدن
قسمت دوم انگیزه دار شدن
راه های مجانی انگیزه دار شدن برای یک هفته کاری

شارژ شدن
قسمت دوم انگیزه دار شدن

ارسال در تلگرام ارسال در لینکدین جهت دانلود PDF مقاله وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل صوتی وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل اینفوگرافی وارد حساب کاربری خود شوید

قسمت دوم – شارژ شدن

راه های مجانی انگیزه دار شدن برای یک هفته کاری

مخصوص افرادی که جمعه عصر ها غم شروع یک هفته کاری دیگر را دارند…


از روزی که استفاده از تلفن های همراه و به خصوص نوع هوشمند آنها معمول شده، تمام شدن باطری و شارژ مجدد، یک مشکل اساسی قلمداد می شود و استفاده کنندگان به سرعت به دنبال محلی برای شارژ مجدد میگردند و از این مساله اظهار نارضایتی می کنند. این مساله زمانی حاد می شود که مصرف باتری افزایش می یابد و کم کم خود باتری هم خراب می شود و در نتیجه در بعضی از مدل ها، دیگر دستگاه هم کاملاً از رده خارج می شود. اما این مورد در مورد آدمها چطور است ؟ در طول هفته کار می کنیم و معمولاً زمانی برای تجدید قوا یا همان شارژ کردن، نداریم، این هفته به ماه، تبدیل می شود و ماه به سال و سالها….و موجب تخریب روحی و جسمی ما می شود….خیلی زودتر از زمانی که فکر می کنیم از کار می افتیم و به انواع درمان های روحی و جسمی پناه می بریم که ممکن است دیگر تاثیر نداشته باشند…شارژ نشدن، خالی شدن و تخریب باتری یعنی همان تجدید قوا نکردن و یعنی از دست دادن نیروی درونی مولد انگیزه ها
می گویند روزی هیزم شکنی داشت درختی را اره می کرد و این کار را به سختی و عرق ریزان انجام می داد…از او پرسیدند چرا این قدر خسته می شوی و کارت را به سختی انجام می دهی. گفت: مگر نمی بینید اره ام کند است….متعجبانه از اوپرسیدند: خوب چرا تیزش نمی کنی؟ گفت: من وقت این کار ها را ندارم! به قول استفان کاوی، فرصت گذاشتن برای تیز کردن اره؛ عادت بسیار مهمی است که راه برای انگیزه و اثر بخشی را به صورت مستمر و بیشتر باز می کند. وقتی به بعضی ها این موضوع را یادآور می شوم و آنها جواب آن فرد هیزم شکن را به من می دهند، از آنها می پرسم: آیا وقت و هزینه مراجعه به پزشک در هنگام بیماری را دارید؟ همه ما وقتی مشکلی حاد می شود، به آن می پردازیم، در حالی که قبل از آن مدعی بودیم که اصلاً وقت این کارها را نداشته ایم…شارژ شدن و تیز شدن اره هم لازم است در برنامه هایمان در نظر گرفته شوند…چاقوی کند، نه تنها باعث سختی کار می شود، بلکه خیلی وقتها زخمهای عمیقی از خود بر جا می گذارد… به قول لینکلن اگر ۶ ساعت برای برای بریدن یک درخت وقت داشته باشم ۴ ساعت آن را صرف تیز کردن اره می کنم. (مثل این که آن موقع ها دغدغه زیست محیطی نداشته اند!)

اما چند توصیه برای شارژ شدن و تجدید قوا و بالطبع انگیزه داشتن..

۱- برای روزهای تعطیلی خود برنامه تجدید قوا داشته باشید.
۲- عبادت، دعا، یاد خدا و کلاً فعالیت های معنوی و البته نه برای تظاهر، به ذهن وروح آرامش می دهد.
۳- خوراک مناسب، ورزش و استراحت را فراموش نکنید.
۴- روابط اجتماعی، مهمانی ها، سفرهای خانوادگی و دسته جمعی، نیازهای اجتماعی ما را ارضا می کند و موجب انگیزه می شود. به خصوص همراهی با اعضای خانواده، دوستان نزدیک و قدیمی و کسانی که به آنها علاقه داریم.
۵- مطالعه کتاب، دیدن یک فیلم یا تئاتر خوب، موسیقی ارزشمند یا سخنرانی یا دوره آموزشی می تواند ذهن ما را نوسازی کند.
۶- بیخودی در ذهنتان، بدترین حالتهای ممکن را مجسم نکنید، در صورت عدم برنامه ریزی برای تجدید قوا، ذهن شما شروع به تولید تصاویر منفی و ضد انگیزه از آینده می کند، یک ذهن خسته و فرسوده، مستعد ایجاد تشویش و استرس بیشتر است. حضور در جمع، دیدن مناظر طبیعی نظیر دریا و جنگل و آسمان بیکران، گوش سپردن به صداهای طبیعت نظیر پرندگان و یا آرامش در سکوت واقعی می تواند به باز آفرینی شما کمک کند.
۷- ورزشهایی نظیر شنا یا یوگا بسیار به ایجاد دوباره انرژی کمک می کند. معمولاً به مدیران توصیه می کنم، علاوه بر اینها به ورزشهای گروهی نظیر فوتبال یا والیبال هم برای خود و هم برای کارکنان روی آورند، این ورزشهای روحیه و انسجام سازمانی را تقویت می کند و شادی و نشاط هم برای تیم به ارمغان می آورد.
۸- اگر درونگرا هستید، حتماً شارژر شما متفاوت از برونگراهاست. شاید آنها با حضور در جمعهای شلوغ و نا آشنا و فعالیتهای پرهیجان انرژی ذخیره کنند و شما با بودن در میان دوستان نزدیک، مطالعه، طبیعت گردی و آرامش…، مهم شناخت نوع سیستم تجدید قواست.
۹- مشکلات، کوچک نمی شوند ما باید بزرگ شویم، تجدید قوا به خصوص پس از یک کاری طولانی، دیگر در زمانی کوتاه امکان پذیر نیست و لازم است بین یک هفته تا دوهفته، تجدید قوا کنید، به سفر بروید، به جمع خانواده و اقوام بازگردید، دوستانتان را ببینید تا دهن وروحتان آرامش یابد و باز سازی شود.
همانطور که بدن ما براساس چرخه خواب و بیداری کار می کند و نو می شود، حفظ انگیزه ها نیاز به چرخه کار و تجدید قوا دارد. هم باطریتان شارژ کنید، هم شارژرهایتان بشناسید و هم کاری کنید که توان فکری، روحی، اجتماعی و جسمی تان نه تنها حفظ شود بلکه افزوده شود و اره و چاقویتان! برای برش کار و غلبه بر مشکلات تیز باشد.
اگر تجاربی در این زمینه دارید با من ودیگران به اشترک بگذارید و لطفاً اگر روزی از این مطالب استفاده کردید و نتیجه داد به من ودیگران داستان موفقیت و نحوه عملتان را بگویید.

این هم از این جمعه و راه انگیزه…

درباره دکتر فرشید عبدی

مقاله پیشنهادی

راه های مجانی انگیزه دار شدن برای یک هفته کاری

تمرکز داشته باشید!
قسمت ششم انگیزه دار شدن

ذهن مغشوش، ده ها فعالیت انجام نشده و کار ناتمام، ضد انگیزه بسیار بزرگی است و از آن بدتر آنقدر مهلک است که می تواند علیرغم توانمندی شما را از پای در آورد. در آن واحد به چیزهای متنوعی فکر می کنیم. در یک زمان می خواهیم چند کار انجام دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *