۲ خرداد ۱۳۹۸
صفحه اصلی / انگیزه / زندگی کنید
قسمت پنجم انگیزه دار شدن

زندگی کنید
قسمت پنجم انگیزه دار شدن

ارسال در تلگرام ارسال در لینکدین جهت دانلود PDF مقاله وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل صوتی وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل اینفوگرافی وارد حساب کاربری خود شوید مخاطب : مدیران کسب و کار

قسمت پنجم-زندگی کنید!

راه های مجانی انگیزه دار شدن برای یک هفته کاری

مخصوص افرادی که جمعه عصر ها غم شروع یک هفته کاری دیگر را دارند..


 

زندگی کنید

بله! زندگی، انگیزه می دهد. زندگی یعنی زنده بودن و سرزندگی یعنی شور و نشاط و انگیزه داشتن. آدم زنده، فقط نفس نمی کشد، او مفید است، حرکت دارد، هدفی انتخاب کرده و می خواهد به هدفش برسد. اما مرده کسی است که زندگی برایش بی ارزش شده است. دیروز و امروز و فردایش، هیچ فرقی با هم ندارند؛ نه برای خودش و نه برای دیگران مفید نیست. به جایی قرار نیست برسد و معمولاً عصرهای جمعه، کز کرده و زانوی غم در بغل گرفته در انتظار شروع، یک هفته بی ثمر دیگر برای خود است و از زمین و زمان شاکی است.
بهر من بدتر از این روزی نیست…..زندگی آش دهن سوزی نیست!
بگذارید جور دیگری هم به این موضوع نگاه کنیم. به زندگی و زندگی کردن به جای عمر گذراندن و زنندگی حاصل از بیهودگی. چشم ها را باید بشوریم…جور دیگر باید ببینیم..فاصله تولد تا مرگ فرصتی است که برای زندگی داریم و داخل این دو پرانتز است که انسان ابتکار عمل دارد و آزادی انتخاب در مقابل شرایط، محرکها و مهمتر از همه خودش! درلغت نامه دهخدا، یکی از معانی زندگی، حس و حرکت است، پس عنصر دیگر زندگی، حساس بودن (و نه احساسی بودن) و تحرک یعنی انرژی تغییر داشتن است.
این که می گویم زندگی کنید یعنی این که درست زندگی کنید. آدمها در بستر مرگ یا در بحران میان سالی از خود می پرسند: با عمر خود چه کردم؟ آیا این بزرگترین سرمایه ام را به تاراج دادم؟ برای خودم و دیگران چه کردم؟ به آرزوهایم رسیدم؟ از استعداد و تواناییهایم چقدر استفاده کردم؟ به کجا رسیدم؟آیا درست زندگی کردم؟ و دهها سوال دیگر که اگر برای آن پاسخ نداشته باشید، ویرانگر هر وجودی هستند.
به جای بستر مرگ، بهتر است همین امروز، این سوال ها را از خود بکنید و تولد مجدد خود را جشن بگیرید. از خود بپرسید برای این که درست زندگی کنم، چه باید کنم؟ چه خواسته هایی دارم که زندگی ام معنایی داشته باشد. به قول مولانا، مرد آخربین مبارک بنده ای است. آخر و عاقبت خود را مجسم کنید. استفان کاوی در کتاب مشهور هفت عادت مردمان موثر، به یک تمرین اشاره می کند و از خواننده می خواهد آگهی فوت خود را بنویسد. همین آگهی های کلیشه ای پدری فداکار ومادری مهربان و…..که برای هر کسی که می میرد فقط نام متوفی را عوض می کنند و بر در و دیوار می چسبانند. بله! بنویسید می خواهید

در این اعلامیه از شما با چه صفاتی یاد شود، تاجری موفق، مهندسی که فلان بنا را ساخته، مدیر عامل فلان و فلان شرکت، خیر مدرسه ساز، حامی یتمان و بیماران، ثروتمند، مخترع و هزاران صفت انسانی که بازتاب نتیجه زندگی ما می تواند باشد. بنویسید که چه ها خواهید کرد که “انسان موثر” از این دنیا بروید و چگونه درست زندگی کرده اید. حالا، ببیند که در جایی که الان هستید ویا زمانی که دارید چقدر فاصله با مطلوبتان هست، اگر تغییر لازم دارید که شروع کنید؛ اگر باید متحول شوید، مسیرتان را روشن کنید و اگر کاملاً برعکس و خلاف جهت حرکت می کنید، نیاز به تولدی دوباره دارید. زنجیرها را بگسلید، چشم بندتان را بردارید و گوشتان را باز کنید تا دنیای جدیدی را تجربه کنید و شاید مثل همه کسانی که تازه متولد می شوند، ح:.۸)ابی لازم باشد که گریه کنید. اما به دنیای جدیدی قدم گذاشته اید که به زندگی شما معنی و سرزندگی می دهد.
کار دیگری که می توانید بکنید این است که فکر کنید شنبه و یا همین امروز آخرین روز عمرتان است و با خود بگویید که نباید غفلت کنم و نشایست که وقت تلف کنم و از خود بپرسید:

الان مهمترین کار من چیست؟

چه کاری بیشترین تاثیر را دارد؟

اولویتهای کاری من چیست؟

 استیو جابز ، در یکی از سخنرانی هایش می گفت سی سال با این فکر از خواب بیدار شده و زندگی اش را معنی دار کرده است.

و در نهایت، این چند توصیه می تواند مفید و انگیزه بخش باشد:

۱٫ زندگی درست و خوب و حاصل زندگی برای خود تعریف کنید.
۲٫ خواسته ها و آرزوهایتان چیست؟ آنها را بنویسید.
۳٫ چشم اندازتان چیست؟ آگهی فوت و صفات آن را بیاد آورید.
۴٫ کجای کار هستید؟ تعیین کنید تغییر یا تحول یا تولد مجدد می خواهید و چگونه.
۵٫ از همین الان شروع کنید و عوامل بازدارنده و محدود کننده را شناسایی کنید و از بین ببرید.
۶٫ حس و حرکت به زندگی خود بدهید. حساس باشید و سرزنده
۷٫ فکر کنید این آخرین روز و آخرین فرصت است، آنچه را لازم است انجام دهید.
۸٫ وقت تلف نکنید، اولویت بندی کنید.
۹٫ به این شیوه”آخرین روز” عادت کنید و ادامه دهید تا این زنجیره باعث شود از زندگی تان موثرتر استفاده کنید.
۱۰٫ و زندگی کنید، زندگی کنید و زندگی کنید!

قبل از نوشتن این مطلب و بدون ربط با آن محصولی را جستجو می کردم، کارخانه اش را پیدا کردم و سر از وضعیت مدیر عامل آن در آوردم. این کارخانه بزرگ و مشهور، مدیر عاملی داشت که معلول بود و به نظر سطحی تعدادی از آدمها، ناتوان؛ اما زندگی کرده بود: کارخانه تاسیس کرده بود و توانش را اثبات کرده بود. و چیزی که بسیار تاثیر گذار بود، استخدام دهها معلول در این کارخانه بود، او حتی انجمن معلولین توانا را هم تاسیس کرده بود، به این می گویند زندگی، به این می گویند معنی، و تولد مجدد برای خود و دیگران؛ و آخر این که: آهای سالمهای ناتوان و بی انگیزه بیدار شوید و یاد بگیرید و……زندگی کنید.

تا هفته بعد پر انگیزه باشید

درباره دکتر فرشید عبدی

مقاله پیشنهادی

راه های مجانی انگیزه دار شدن برای یک هفته کاری

تمرکز داشته باشید!
قسمت ششم انگیزه دار شدن

ذهن مغشوش، ده ها فعالیت انجام نشده و کار ناتمام، ضد انگیزه بسیار بزرگی است و از آن بدتر آنقدر مهلک است که می تواند علیرغم توانمندی شما را از پای در آورد. در آن واحد به چیزهای متنوعی فکر می کنیم. در یک زمان می خواهیم چند کار انجام دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *