۱۹ آذر ۱۴۰۲
صفحه اصلی / مقالات / انگیزه / راهکارهای دست یابی به انگیزه
راهکارهای دست یابی به انگیزه
راهکارهای دست یابی به انگیزه

راهکارهای دست یابی به انگیزه

ارسال در تلگرام ارسال در لینکدین جهت دانلود PDF مقاله وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل صوتی وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل اینفوگرافی وارد حساب کاربری خود شوید

انگیزه به معنای نیازها و آرزوهایی است که انسان به دنبال آن است و همچون نیرویی قدرتمند فرد را در رسیدن به هدف یاری می کند. عدم موفقیت در زندگی یک فرد، نداشتن استعداد یا مهارت نیست، بلکه اصلی ترین علت آن نداشتن انگیزه است. فردی که انگیزه برای انجام کارهای خود نداشته باشد، نمی تواند در دستیابی به هدف خود موفق باشد. انگیزه می تواند جنبه های مختلفی از جمله اجتماعی، زیستی، هیجانی و شناختی را شامل شود و موجب شکل گیری رفتار افراد گردد.

 

ایجاد انگیزه

برای دستیابی به انگیزه راهکار های بسیار متفاوتی پیش رو قرار دارد که با توجه به شرایط و نیاز باید متناسب ترین راهکار را برگزید و آن را انجام داد. از جمله راهکارهای دستیابی به انگیزه و موفقیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱.  تهیه دفترچه موفقیت

برای دستیابی به انگیزه یکی از بهترین راهکارهای پیش رو تهیه یک دفترچه موفقیت است. در این دفترچه باید تمام موفقیت های کوچک و بزرگ خود را یادداشت کنید تا با خواندن و یادآوری آنها احساس لذت بخشی برایتان به ارمغان آورده شود. این دفترچه یک منبع انگیزشی بسیار مفید تلقی می شود که می تواند موجب پیشرفت شما گردد.

۲. انتخاب یک الگوی موفق

مطمئنا کسی هست که قبلا آرزوها و اهدافی که شما دارید را با موفقیت به انجام رسانده است، برای یافتن چنین فردی تلاش کنید و وی را به عنوان الگو خود قرار دهید. با انتخاب الگوی مناسب می توانید تمامی شکست ها و موفقیت هایی که وی به دست آورده را مطالعه کرده و انگیزه مورد نیاز را کسب کنید.

۳. علاقه به انجام کارها

برای دستیابی به موفقیت، مهم ترین مسئله پیش رو داشتن علاقه و اشتیاق برای انجام امور مختلف است. داشتن علاقه سبب می شود تا فرد شادتر و بهتر کارهای مختلف را انجام دهد و تمرکز بیشتری نیز داشته باشد. علاقه خود را در صدر قرار دهید تا برای رسیدن به آن انگیزه لازم را کسب کنید.

۴. اندازه گیری میزان پیشرفت

میزان پیشرفت خود را اندازه گیری کنید. کافی است پس از گذشت مدت زمانی به عقب باز گردید و به نقطه شروع خود بنگرید، در این مرحله خواهید دید که به چه میزان پیشرفت کرده اید. با اندازه گیری میزان پیشرفت خود احساس لذت و اشتیاقی درون فرد به وجود می آید که موجب افزایش انگیزه وی خواهد گردید.

۵. انجام کارهای سخت از ابتدا

با مرور کارهای روزانه خود سخت ترین کاری که پیش رو دارید را زودتر از بقیه انجام دهید. زمانی که سخت ترین کار انجام می شود، بار سنگینی از دوشتان برداشته خواهد شد و از همین رو حس بهتری برای انجام سایر فعالیت های خود خواهید داشت.

۶. برنامه ریزی برای انجام یک کار کوچک

یک فعالیت کوچک را در نظر بگیرید و برای انجام آن برنامه ریزی کنید. سپس مطابق با برنامه تمامی مراحل کار را پیش ببرید تا بتوانید خود را برای انجام کارهای بزرگ تر آماده کنید. با انجام این فعالیت حس رضایت در فرد به وجود می آید و می تواند به نحو بهتری بر روی کارهای بزرگ تمرکز کند.

۷. انجام کارها با دید مثبت

برای انجام کارها و دستیابی به انگیزه باید بیشتر اوقات مثبت اندیشید و افکار منفی را سر بیرون کرد. وجود افکار منفی همچون سدی مانع تلاش و پیشرفت فرد خواهند شد. با داشتن افکار مثبت قدرت فرد برای دستیابی به هدف افزایش پیدا می کند.

۸. عدم ترس از شکست ها

شکست ها در هیچ کدام از مراحل زندگی ترسناک نیستند، نباید از آن ها ترسید بلکه باید از آن ها تجربه های خوبی کسب کرد و از روی دادن دوباره آن ها جلوگیری کرد. شکست ها در زندگی اطلاعات بسیار مفید و ضروری را برای فرد به ارمغان می آورند که می تواند از آن ها برای موفقیت های بیشتر استفاده کند.

۹. تغییر زمان و مکان هدف

هدف خود را در نظر بگیرید و زمان و مکان دستیابی به آن را تغییر دهید. برای افزایش انگیزه باید هدف بزرگتری را برای خود در نظر بگیرید تا انگیزه قوی تری برای رسیدن به آن به دست آورید.

۱۰. بازنگری اطلاعات

وجود اطلاعات در زمینه فعالیت مورد نظر از اهمیت برخوردار است، حال آن که گاهی در میان اطلاعات مفید اطلاعات منفی و مضری هستند که باید سعی در از بین بردن آن ها کرد. نکات منفی درون ذهنتان را پاک کرده و تنها نکات و اطلاعات مثبت را حفظ کنید تا بتوانید با انگیزه قوی تری به راه خود ادامه دهید.

۱۱. مطالعه در مورد هدف

در رابطه با هدف و کاری که قصد انجام آن را دارید به خوبی مطالعه کنید و در راستای آن از منابع مختلفی استفاده کنید. با دانستن اطلاعاتی درباره هدف، می توانید از مشکلاتی که ممکن است با آن ها رو به رو شوید، آگاهی به دست آورید. همچنین آگاهی در رابطه با هدف سبب افزایش انگیزه خواهد شد. زیرا فرد با اطلاعات کامل می تواند برای رسیدن به هدف خود تلاش کند و به همین جهت راه رسیدن به موفقیت برای وی هدفمند خواهد گردید.

 

درباره موضوع انگیزه و ایجاد انگیزه، مقالات متعددی در اختیار شماست که مطالعه آنها می تواند برایتان مفید باشد. این مقالات را اینجا ببینید.

درباره مُدام پیشرفت

مقاله پیشنهادی

از صفر شروع کنید (قسمت نهم)؛ انگیزه دار شدن

از صفر شروع کنید!
قسمت نهم انگیزه دار شدن

برای ایجاد انگیزه لازم است از صفر شروع کنیم و موتور یادآوری گذشته را از کار بیندازیم. چیز عجیبی نیست، بسیاری از آدم های موفق بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی شروع کرده اند و البته از صفر!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *