۱۹ آذر ۱۴۰۲
صفحه اصلی / مقالات / انگیزه / خصوصیات افراد با انگیزه
خصوصیات افراد با انگیزه
خصوصیات افراد با انگیزه

خصوصیات افراد با انگیزه

ارسال در تلگرام ارسال در لینکدین جهت دانلود PDF مقاله وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل صوتی وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل اینفوگرافی وارد حساب کاربری خود شوید

داشتن انگیزه در تمام مراحل زندگی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. انگیزه نیروی بسیار قدرتمندی است که موجب تحریک افراد برای رسیدن به اهداف می شود. افرادی که دارای انگیزه هستند و به موفقیت های بسیار متعددی در زندگی خود دست یافته اند، دارای خصوصیات و ویژگی های متفاوتی نسبت به افراد معمولی هستند. این خصوصیات سبب شده تا سبک زندگی و نحوه نگرش آن ها با دیگران متفاوت باشد. حال آنکه یک فرد معمولی بخواهد به فرد با انگیزه ای تبدیل شود، کار غیر ممکن و دور از دسترسی نخواهد بود و تنها با اطلاع و تمرین خواهند توانست به این خصوصیات دسترسی یابد. در مقاله های پیشین، به اختصار راهکارهای دستیابی به انگیزه را مرور کردیم. حال با هم مرور می کنیم که افرادی که به آنها افراد با انگیزه می گوییم، چه ویژگی ها و خصوصیاتی دارند. در ادامه به تعدادی از خصوصیات افراد با انگیزه خواهیم پرداخت.

 

  •  برنامه ریزی برای زندگی خود

افراد موفق برای تمامی مراحل زندگی خود برنامه ریزی می کنند و مطابق با آن مراحل مختلف را پیش خواهند برد. داشتن برنامه منظم برای زندگی به آن ها کمک می کند تا از مهم ترین عوامل بی انگیزگی که سردگمی است، رهایی یایند.

 

  • مشخص کردن هدف

از نکات بسیار مهمی که سبب افزایش انگیزه و ماندگاری آن می شود، هدف است. افراد موفق هدف های خود را مشخص می کنند و برای دستیابی به آن ها برنامه ریزی می کنند. هدف ها باید به دو دسته هدف های بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم شوند. برای دستیابی به هریک از اهداف باید زمان دقیقی مشخص شود تا هرگونه ابهامی از بین برود.

 

  • عدم توقف

افراد با انگیزه هیچ گاه از تلاش و پشتکار دست نخواهد کشید و متوقف نمی شوند. در صورتی که در مسیر رسیدن به هدف با مشکلی رو به رو شوند به جای توقف، انگیزه خود را افزایش می دهند و با نیروی بیشتر و به نحو استوارتری به راه ادامه خواهند داد.

 

  • سحرخیزی

یکی از بارزترین ویژگی های افراد باانگیزه سرخیزی آن هاست. این افراد از صبح بیشترین بهره را می برند زیرا در ساعات اولیه صبح ذهن از آمادگی خوبی برخوردار است و به همین جهت کمتر دچار حواس پرتی می شوند. همچنین سرخیزی آن ها سبب می شود تا در طول روز با انرژی و قدرت بیشتری به انجام کارهای خود بپردازند. این افراد حتی اگر فرصت خوابیدن تا ظهر را داشته باشند، بازهم سرخیز هستند و به این امر بسیار توصیه می کنند. علاوه بر سرخیزی باید به این نکته اشاره کرد که افراد باانگیزه شب ها نیز زود می خوابند و برنامه خواب منظمی دارند.

 

  •  مطالعه مداوم

افراد باانگیزه در هر زمان و مکانی در حال مطالعه هستند و هیچ گاه از مطالعه دست نمی کشند. این افراد با مطالعه موجب پیشرفت و ارتقای خود می شوند. مطالعه برای افراد باانگیزه همچون یک سرگرمی منحصر به فرد است و اکثر اوقات ترجیح می دهند تا اوقات فراغت خود را با مطالعه پر کنند.

 

  • عدم ترس از شکست

از خصوصیاتی که افراد معمولی کمتر دارند، آن است که افراد موفق از شکست هراسی ندارند و در صورت بروز هرگونه شکستی در مراحل مختلف زندگی از آن درس های خوبی می گیرند. شکست بخش جدانشدنی از رسیدن به موفقیت است که باید به آن بسیار توجه شود. شکست هایی که در راه رسیدن به هدف با آن ها رو به رو می شویم قطعا شکست هایی هستند که ما را در رسیدن به هدف یاری می کنند.

 

  • خودباوری

افراد باانگیزه خود را باور دارند و بر این مسئله آگاه هستند که می توانند به هدفی که مورد نظرشان است، دسترسی یابند. این افراد با خودباوری که در خود ایجاد کرده اند، سبب افزایش انگیزه نیز خواهند گردید.

 

  • پرورش افکار مثبت

پرورش افکار مثبت از ویژگی های بسیار بی نظیری است که افراد باانگیزه از آن برخوردار هستند. این افراد با پرورش افکار مثبت موجب آرامش ذهن خود می شوند که در نتیجه می توانند به بهترین حالت ممکن بر روی اهداف خود تمرکز کنند. وجود افکار منفی درون ذهن افراد موجب تخریب توانایی ها و مهارت های آنان می شود و از همین جهت نباید به آن ها توجه کرد.

 

  •  مشورت

افرادی که دارای انگیزه هستند در طول زندگی خود با افراد بی شماری مشورت می کنند و از تجربیات آن ها استفاده می کنند. این افراد از مشورت کردن و کمک گرفتن از دیگران هراسی ندارند و اجازه نمی دهند که خجالت یا غرور، مانع دستیابی آن ها به اهدافشان شود. این افراد معمولا با کسانی مشورت می کنند که آن ها را در طول روز بسیار ملاقات می کنند.

 

  • شکرگزاری

از خصوصیات بسیار منحصر به فردی که درون تمام افراد با انگیزه وجود دارد، آن است که این افراد در تمام مراحل زندگی خود شکرگزار هستند. شکرگزاری پیامد های مثبت بی شماری را برای فرد به ارمغان می آورد که از جمله آن ها می توان به شادی و آرامش اشاره کرد. شکرگزاری سبب می شود تا فرد همیشه متواضع باشد و از ایجاد تکبر و غرور در فرد جلوگیری می کند.

درباره مُدام پیشرفت

مقاله پیشنهادی

از صفر شروع کنید (قسمت نهم)؛ انگیزه دار شدن

از صفر شروع کنید!
قسمت نهم انگیزه دار شدن

برای ایجاد انگیزه لازم است از صفر شروع کنیم و موتور یادآوری گذشته را از کار بیندازیم. چیز عجیبی نیست، بسیاری از آدم های موفق بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی شروع کرده اند و البته از صفر!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *