۲ خرداد ۱۳۹۸
صفحه اصلی / انگیزه / خبر ساز باشید نه خبرخوان
قسمت چهارم انگیزه دار شدن
راه های مجانی انگیزه دار شدن برای یک هفته کاری

خبر ساز باشید نه خبرخوان
قسمت چهارم انگیزه دار شدن

ارسال در تلگرام ارسال در لینکدین جهت دانلود PDF مقاله وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل صوتی وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل اینفوگرافی وارد حساب کاربری خود شوید

قسمت چهارم – خبرساز باشید نه خبرخوان!

راه های مجانی انگیزه دار شدن برای یک هفته کاری

مخصوص افرادی که جمعه عصر ها غم شروع یک هفته کاری دیگر را دارند…


 خبر ساز باشید نه خبرخوان راه های مجانی انگیزه دار شدن برای یک هفته کاری
خبر ساز باشید نه خبرخوان

باز هم یک جمعه عصر دیگر شد و فکر کردن برای بازگشت به کار و ای کاش ای کاشِ که “چی می شد اگه تعطیل می شد؟ یا اصلاً استعفا می دادم یا نیازی به کار کردن نداشتم!” اما مثل این که از هیچ کدام از این معجزات خبری نیست و لازم است به فکر خود انگیزی باشیم!
بسیاری از ما و از جمله من! صبح خود را با خواندن اخبار و دیدن روزنامه آغاز می کنیم و بعد در طول روز هم بارها به سایتهای خبری سر می زنیم و سعی می کنیم چند بخش خبری را هم ببینیم. در ضمن سرویسهای هوشمند خبری هم لحظه به لحظه روی موبایل و تمام چیزهای هوشمند و متصل ما خبر می فرستند تا مبادا لحظه ای از جهان فاصله بگیریم و آرام باشیم!

اما نتیجه چیست؟ اول صبح خواندن خبرها که البته معمولاً خبرهای ناگوار هستند، انرژی و انگیزه مان را نابود می کنند و غم و غصه و ناتوانی را جانشین آن می سازند. و اگر وقت بگیریم

شاید حداقل یکی دو ساعت از زمانمان روزانه، برای این خبرها تلف می شود. خبرهایی که در اکثر اوقات نه برما تاثیری دارند و نه مابر آنها تاثیری داریم اما ترس و تشویش و بی انگیزگی را به راحتی منتقل می کنند. اخبار سیاسی، صفحات بسیار تلخ حوادث، حاشیه سازیهای ورزشی و…همه و همه نه تنها فایده ای ندارند بلکه کلی هم ضرر دارند، بهتر است به جای این که صبح و ظهر وشب به خودمان و فکر مان سم های مهلک تزریق کنیم،

روزه و رژیم خبری بگیریم، بله! وزن این نوع اطلاعات و یا بهتر بگویم آلوده کننده های ذهنی را کم کنید و اطلاعات سالم مصرف کنید همان طور که دوست دارید غذای و هوای سالم داشته باشید. بله خیلی ساده چند وقت این نوع خبرها را نبینید، گوش نکنید و نخوانید و به جای آن ببینید چه اطلاعات و اخباری برای کار و پیشرفتتان لازم دارید و منبع آنها کجاست.

اگر من در مورد رفتار سازمانی، تفکر سیستمی و ارتباط با مشتری کار می کنم باید، تاکید می کنم باید! منابع خبری و اطلاعاتی آنها را پیدا کنم و مطالعه کنم. حتماً با سراغ خبرها نرفتن وقت شما آزاد می شود و انگیزهایتان بیشتر می شود. با این وقت و انگیزه بیشتر، راحت تر به کارهایتان می رسید. تمرکزتان بیشتر می شود و فرصت برای کسب دانش و مهارت بیشتر را خواهید یافت.
موضوع بعدی این است که خبر ساز بشوید. تجسم کنید که روزی خبر موفقیت شما قرار است در رسانه ها پخش شود. با شما قرار می شود مصاحبه کنند. یک ساعت قرار است در یک برنامه تلویزیونی به نام یک کارشناس موفق صحبت کنید. رتبه اول یا کارآفرین موفق شده اید و قرار شده هم به شما جایزه بدهند و در مورد شما مقاله بنویسند..

چه باید کنید تا این پیشامدها و “خبرهای خوب” جامه ی واقعیت بپوشند. این کار هم به شما انگیزه می دهد و هم قدرت تجسم و تخیل شما را برای برنامه ریزی تحریک می کند.

و چند توصیه:

۱- ببینید چقدر وقت شما و انگیزه شما، برای شنیدن و خواندن و دیدن اخبار تلف می شود؟ چندبار؟ چقدر تکرار؟
۲- چه اثری این خبرها بر کار و کسب و پیشرفت شما دارند؟ اگر اثری ندارند و اثر منفی دارند، آنها را حذف کنید!
۳- گل وقت و انرژیتان را صرف خبرهای بد و بی ربط و ترسناکی نکنید یعنی اول صبح و روزهای تعطیل
۴- به قول بنجامین فرانکلین یادتان باشد که حرفهایی که می شنوید و نصف چیزهای که می بینید باور نکنید و در ذهنتان بدترین حالت غیر محتمل را تجسم نکنید.
۵- روزنامه، سایت و….بگذارید در آخر وقت بخوانید و فقط قسمت هایی که برایتان مفید است بخوانید.
۶- روزه و رژیم خبربگیرید تا ذهن و فکرتان آرام شود.
۷- از وقت صرفه جویی شده برای رشد مهارتها و خواندن مطالب مفید و انگیزه بخش استفاده کنید.
۸- خبرساز شوید. فکر کنید چه کارهایی می توانید بکنید که خبر کارهای موفقیت آمیز شما منتشر شود.
۹- برنامه ریزی کنید تا هر چند وقت یک بار خبری از کارهای شما در رسانه ها یا مجلات تخصصی چاپ شود.
۱۰- لذت خبر سازی با ترس از اخبار جانشین کنید.

و به قول یکی از معلمان انگیزشی، اگر می خواهید وضعیت آینده خود را بدانید سراغ اخبار نروید! ، بهترین انگیزه برای رسیدن به یک آینده مطلوب، ندانستن و بی خبری است!
و در انتظار نظرها و دید گاه های شما هستیم و این که آیا این توصیه ها مفید هستند یا نه؟
روز خوش و هفته کاری موفقی داشته باشید.

درباره دکتر فرشید عبدی

مقاله پیشنهادی

راه های مجانی انگیزه دار شدن برای یک هفته کاری

تمرکز داشته باشید!
قسمت ششم انگیزه دار شدن

ذهن مغشوش، ده ها فعالیت انجام نشده و کار ناتمام، ضد انگیزه بسیار بزرگی است و از آن بدتر آنقدر مهلک است که می تواند علیرغم توانمندی شما را از پای در آورد. در آن واحد به چیزهای متنوعی فکر می کنیم. در یک زمان می خواهیم چند کار انجام دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *