۱۹ آذر ۱۴۰۲
صفحه اصلی / مقالات / کار و زندگی / حفظ تعادل کار و زندگی
حفظ تعادل کار و زندگی
حفظ تعادل کار و زندگی

حفظ تعادل کار و زندگی

ارسال در تلگرام ارسال در لینکدین جهت دانلود PDF مقاله وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل صوتی وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل اینفوگرافی وارد حساب کاربری خود شوید

کار و زندگی دو حیطه و دو حوزه مهم در زندگی همه ماست. برقراری و حفظ تعادل میان کار و زندگی قطعا موضوع مهمی برای همه کسانی است که میخواهند هم خوب کار کنند و هم خوب زندگی کنند. لحظات خوب و خوشی را بین خانواده و عزیزانشان باشند و از آن لذت ببرند و ساعاتی که کار می کنند هم خوب کار کنند. بدون تداخل، با تعادل. وقتی صحبت از تعادل می کنیم، منظورمان این است که « هر چیز در جای خود» باشد. کار به جای خود و زندگی هم به جای خود. اما سبک زندگی بسیاری از ما این تعادل را در خود ندارد. یا شدیدا کار می کنیم و از زندگی و خانواده و… دور می افتیم، تا جایی که بزرگ شدن فرزندانمان را نمی بینیم و لحظاتی که در بین خانواده مان هستیم و یا حتی با آنها به سفر رفته ایم، همه فکر و ذکرمان کار و مسائل آن است. با این روش، شاید در حوزه کار و فعالیت های شغلی و درآمدی موفق شویم. اما فقط در همان زمینه موفقیت کسب کرده ایم! اما چه چیزهایی را از دست داده ایم؟ و چه چیزهایی را به دست نیاورده ایم؟ یک مقایسه ساده بین آنچه به دست آورده ایم و آنچه از دست داده ایم و یا به دست نیاورده ایم نشان می دهد که «بازنده» بوده ایم. پس باید به گونه ای زندگی کنیم که «برنده» باشیم. هم از کار و موفقیت های کسب شده در آن لذت ببریم، هم از زندگی و خوشی های آن لذت ببریم. روشی میانه، روش متعادل!

حفظ تعادل کار و زندگی به این موضوع می پردازد که روی زمانی که در اختیار دارید مرزهایی قرار دهید و بر آن کنترل داشته باشید. رویکردمان سیاه و سفید و یا صفر و یک نیست، که بگوییم شما وقتی کار را ترک کردید واقعاً کاملاً کار را کنار بگذارید. کار و مسائلش عملا همه جا با ما هستند. بخصوص وقتی فردی کارآفرین است نمی تواند چنین کاری کند. برعکس کار در اوقات فراغت میتواند برخی مواقع به شما کمک کند که آرمیده شوید، و سریع بررسی کنید که آیا همه چیز بر وفق مراد هست یا نه.

یک تحقیق نشان داده است که از هر ۱۰ کارآفرین ۸ مورد در تعطیلات کار می کند و حتی بسیار کنترل همیشگی روی کسب و کار دارند و این کار را با آنلاین بودن و مثلاً با خواندن ایمیلها روی تلفن و جواب دادن به مکالمات انجام می دهند. طبق این تحقیق فردکارآفرین این مسئله را خوشایند می داند که دائماً کسب و کار خود را در اوقات فراغت بررسی کند، اما این رویکرد انعطاف‌پذیر دو جنبه دارد.

 

انعطاف، شمشیری دولبه

مطالعات قبلی نشان دادند که بسیاری از افراد میتوانند به زمان کاری کمتر علاقمند باشند زیرا معمولاً زندگی روزمره را تسهیل می کند. گوشی های هوشمند، لپ تاپها و اتصالات اینترنتی دائمی نه تنها کار کردن را از هر جایی که فرد هست آسانتر می کند، بلکه می توانید از این تکنیک استفاده کرده و همیشه کارتان را زیر نظر داشته و از زمان فراغت خود استفاده کرده تا بین کار و زمان فراغت تعادل ایجاد کنید.

در عین حال به دلیل در دسترس بودن بیشتر، ممکن است مرزهای بین کار و اوقات فراغت کمرنگ شود. اوقات فراغت به زمان کاری جاری می شود، و کار به اوقات فراغت راه پیدا می کند. برای همین کلمه  FOMO (fear of missing out)  یعنی «ترس از جاماندن» در این زمانه رواج بسیاری یافته است. ما چند نکته ساده را برای خلق تعادل در زندگی کاری ارائه می کنیم.

 زمان کاری و فراغت خود را برنامه ریزی کنید

زمانهای کار و فراغت خود را روی نقشه بیاورید. آن وقت می فهمید چگونه باید آنها را مدیریت کنید. میتوانید «پنجره های کنترل» در زمان فراغت ایجاد کنید که فقط در آن می توانید مثلاً ایمیلهای کاری خود را چک کنید.

 

  این کار را خصوصاً برای تعطیلات انجام دهید!

تعطیلات واقعاً برنامه ریزی بهتری می خواهند، بهتر است اگر می خواهید کلاً در دسترس نباشید، اول مشخص کنید که دوستانتان و کارمندانتان و دیگر کسانی که با آنها کار می کنید چه زمانی به تعطیلات می روند. و در آن صورت یک پنجره دسترسی یا کنترل کوچکتر میان تعطیلات درست کنید تا در صورت نیاز با آنها ارتباط داشته باشید. به این صورت شما بهتر از تعطیلاتتان استفاده می کنید و به کارتان هم رسیدگی کرده اید.

 

برده تلفن نباشید

در زمانی که لازم نیست ۱۰۰ درصد در دسترس باشید گوشی خود را در حالت بیصدا قرار دهید. گوشی ای که دائماً صدا می کند استرس ایجاد می کند. الآن نرم افزارهایی آمده که تکنیک کاهش استرس را برای گوشی ها به ارمغان می آورند. اجازه دهید فناوری به کمک تعادل زندگی و کار شما بیاید.

 

کار خود را برنامه ریزی کنید، هر دفعه یک کار انجام دهید

با افزایش کارآمدی در اوقات کاری شما در زمان فراغت کمتر نیاز به توجه به کار دارید. برای هرچیزی جعبه زمانی تعیین کنید، و وقت خود را برای یک کار بگذارید و در این زمان فقط به همین یک کار توجه کنید. برای این منظور حتی از فناوری کمک بخواهید. برنامه هایی هست که به شما کمک می کند به ترتیب اهمیت، کارها را مرتب کنید.

 


درباره موضوع تعادل بین کار و زندگی، مطالعه مقاله زیر را نیز پیشنهاد می کنیم:

تعادل بین کار و فعالیت های شخصی
تعادل بین کار و فعالیت های شخصی

 

 

درباره مُدام پیشرفت

مقاله پیشنهادی

چطور در کارهایتان پیشرفت کنید

زنان نقش ها و مسئولیت های متعددی را در خانه و محل کار بر عهده دارند. مادر، همسر، کارمند یا مدیر و... البته می خواهند و حق دارند که «موفق» باشند. در این مقاله 10 توصیه به زنان شاغل پیشنهاد شده است که می تواند مفید باشد.

یک نظر

  1. استفاده کردیم مطالب مفیدی بود .ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *