۲ خرداد ۱۳۹۸
صفحه اصلی / انگیزه / تمرکز داشته باشید!
قسمت ششم انگیزه دار شدن
راه های مجانی انگیزه دار شدن برای یک هفته کاری

تمرکز داشته باشید!
قسمت ششم انگیزه دار شدن

ارسال در تلگرام ارسال در لینکدین جهت دانلود PDF مقاله وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل صوتی وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل اینفوگرافی وارد حساب کاربری خود شوید

قسمت ششم- تمرکز داشته باشید!

راه های مجانی انگیزه دار شدن برای یک هفته کاری

مخصوص افرادی که جمعه عصر ها غم شروع یک هفته کاری دیگر را دارند..


ذهن مغشوش، ده ها فعالیت انجام نشده و کار ناتمام، ضد انگیزه بسیار بزرگی است و از آن بدتر آنقدر مهلک است که می تواند علیرغم توانمندی شما را از پای در آورد. در آن واحد به چیزهای متنوعی فکر می کنیم. در یک زمان می خواهیم چند کار انجام دهیم. نقش های مختلفی در زندگی داریم و می خواهیم از پس همه برآییم. درس بخوانیم، سرکار برویم، به خانواده مان برسیم، به خانواده همسرمان برسیم، در فعالیت های اجتماعی شرکت کنیم، از ورزش و سیاست و هنر عقب نمانیم، باعث رنجش دوستانمان نشویم و….از سازماندهی این همه کار عاجز و درمانده می شویم و شاید هم نه انگیزه این همه کار را داشته باشیم و نه حتی بخش کوچکی از آنها را انجام دهیم.

تمرکز داشته باشید!
تمرکز داشته باشید!

درمان چیست؟ چه باید کرد؟ چگونه باید از این همه پراکندگی و واگرایی گریخت و به یکپارچگی و همگرایی رسید؟ کمی فکر کنیم، فکرهایمان را در آرامش درست مانند وقتی که در کنار ساحلی آرام هستیم به نقطه ای دور دست در افق متوجه کنیم، آن وقت می بینیم کم کم ذهنمان مسیر را باز می کند، کارها را اولویت بندی می کند، سازماندهی می کند. بله درست است لازم است ” تمرکز” داشته باشید. تمرکز می تواند شما را نجات دهد.
روی کاری که به نظرتان مهم تر، با ارزش تر و مفید تر است، تمرکز کنید و اثرش را ببینید، یادتان هست وقتی با ذره بین آزمایشی کوچک می کردیم و با تمرکز نور خورشید که پراکنده بود، روی کاغذی خشک، آتشی بپا می کردیم…..اکنون خورشید ذهنتان را به سمت نقاط مهم “کانونی” کنید و نور متمرکز ذهن می تواند از پس هر کار مهمی بر آید، باید متمرکز باشد در غیر این صورت بهترین ذهن ها و توانمندترین افراد هم در هرج و مرج ذهنی به گل می نشینند.

چند توصیه برای تمرکز: 

۱- ذهنتان را آرام کنید. به خود آرامش دهید. برای این کار نیاز به یک محیط آرام دارید. جایی در منزل یا بیرون که به شما آرامش دهد. پیاده روی یا استراحتی کوتاه که بتواند ذهنتان را از مملو بودن، خالی کند و به از هم گسیختگی آن خاتمه دهد. صدای نفستان بشنوید و از آرامش برخوردار شوید. آرمیدگی و آرامش، اولین قدم برای تمر کز است.
۲- زمان هایی را برای تمرکز یعنی سازماندهی امور انتخاب کنید. شاید ساعت های اول صبح و یا قبل از خواب، کدام کار ها برایتان اهمیت حیاتی دارد و کدامیک اگر به تاخیر هم بیفتد، یا انجام نشود مشکلی پیش نمی آید. بنویسید، بنویسید و بنویسید تا مطمئن شوید انجام خواهید داد. نوشتن گام مهمی در تمر کز ذهن است و البته دشوار.
۳- تمرکز و اصولاً هر کار فکری دیگر، مانند یک عضله عمل می کند. یعنی یا تمرین تقویت می شود و بهبود آن نیاز به زمان دارد.
۴- از نماز، دعا، راز و نیاز با خالق جهان غافل نشوید تا تمرکز تان جنبه معنوی به خود بگیرد. تا به زندگیتان معنی بدهید.

درباره دکتر فرشید عبدی

مقاله پیشنهادی

زندگی کنید
قسمت پنجم انگیزه دار شدن

قبل از نوشتن این مطلب و بدون ربط با آن محصولی را جستجو می کردم، کارخانه اش را پیدا کردم و سر از وضعیت مدیر عامل آن در آوردم. این کارخانه بزرگ و مشهور، مدیر عاملی داشت که معلول بود و به نظر سطحی تعدادی از آدمها، ناتوان؛ اما زندگی کرده بود: کارخانه تاسیس کرده بود و توانش را اثبات کرده بود. و چیزی که بسیار تاثیر گذار بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *