۲ خرداد ۱۳۹۸
صفحه اصلی / انگیزه / به آفتاب رو کنید و سایه ها را باور نکنید!
قسمت هشتم انگیزه دار شدن

به آفتاب رو کنید و سایه ها را باور نکنید!
قسمت هشتم انگیزه دار شدن

ارسال در تلگرام ارسال در لینکدین جهت دانلود PDF مقاله وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل صوتی وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل اینفوگرافی وارد حساب کاربری خود شوید

قسمت هشتم- به آفتاب رو کنبد و سایه ها را باور نکنید.!

راه های مجانی انگیزه دار شدن برای یک هفته کاری

مخصوص افرادی که جمعه عصر ها غم شروع یک هفته کاری دیگر را دارند..


هلن کلر میگوید” وقتی به آفتاب رو کنید، سایه ها همیشه پشت سرتان قرار می گیرد.” اما اگربرگردید سایه ها تبدیل به زندگی تان می شود، زندگی و کارتان تیره می شود، اما اینها واقعی نیستند، نه واقعیت هستند و نه آینده و نه امکان وقوع شان زیاد است. به سایه ها می پردازیم و آفتاب را فراموش می کنیم، بی انگیزه می شویم و پشت به آفتاب می کنیم.
تمثیل مشهور فلسفی غار افلاطون، نمودی دیگر از این سایه نشینی و گوشه گیری تلخ بشری است:
“ابتدا یک غار را در نظر بگیرید، که در آن تعدادی انسان در حالی که به دیوار غل و زنجیر شده‌اند، به طوری که همیشه رویشان به سمت دیوار روبه‌رو بوده‌است و هیچگاه پشت سر خود را نگاه نکرده‌اند. در پشت این افراد آتشی روشن است و در جلوی این آتش نیز مجسمه‌هایی قرار دارند و هنگامی که حرکت می‌کنند سایهٔ آنها بر دیوار روبه‌رو می‌افتد. در واقع این مجسمه‌ها همان اعتقادات و عقاید این گروه از افراد هستند که سایهٔ آنها بر روی دیوار منعکس می‌شود.
Cave of plato

در این میان، ناگهان زنجیر از پای یکی از این زندانیان که به سوی دیوار غار نشسته‌است باز می‌گردد. و آن شخص به عقب برمیگردد و پشت خود را می‌بیند و سپس از دهانهٔ غار به بیرون می‌رود. او تازه متوجه می‌شود که حقیقت چیزی جز آن است که در داخل غار قرار داشت. در واقع، این جهانِ خارج همان عالم مثل افلاطونی است که شخص، هنگامی که به آن می‌رسد متوجه می‌شود که حقایقِ جهان چیزی جز این است و داخل غار کجا و خارج آن کجا! شخصی که به عالم خارج از غار رفته و از آن آگاهی کسب کرده‌است تصمیم می‌گیرد که به غار برگردد و دیگران را نیز از این حقیقت آگاه کند. و هنگامی که به سوی آنان می‌رود تا آنها را نسبت به جهانِ خارج آگاه کند و بگوید که حقیقت چیزی جز این است که شما به آن دل بسته‌اید، با برخورد سرد زندانیان مواجه می‌شود، وآنان حرف وی را دروغ می‌پندارند.”
تاکید می کنم، اینها سایه هستند و واقعیت چیز دیگری است. حوادث و اتفاقات ناگوار، محتمل هستند اما با چه احتمالی؟ در مقابل تلاش ها و رو به آفتاب کردن و گرم پر انرژی شدن با چه احتمالی ما را به پیش خواهد راند؟ قطعاً تلاش و پشتکار، امید و انگیزه ملازم های قویتری برای زندگی معنی دار و موفق هستند تا این سایه ها و حیالات….
خوش بینی و نه خوش خیالی، مثبت اندیشی و مثبت نمایی ؛ روش های مهمی برای ایجاد انگیزه هستند. دانش روانشناسی در این خصوص توسعه زیادی یافته است و البته مطالب سطحی هم زیاد هستند.

چند توصیه مهم:

۱- هر وقت فکر منفی به سراغتان می آید از جنس سایه ها، فکر مثبتی از جنس آفتاب برای خنثی کردن در پیش بگیرید.
۲- مشکلات وجود دارند اما با افکار ترسناک-سایه هایی که در کودکی از آنها وحشت داشتیم- آنها را بزرگتر از حد نکنید.
۳- آدمها با فرق دارند، پشت سر ظاهر آرام و رفتار مطمئن شان، شاید بیش از شما نسبت به رفتارشان نامطمئن و هراسان هستند، سایه آنها بزرگ است! آما خودشان نه…ذهنتان را از فکر کردن به آنها خالی کنید.
۴- ایمان داشته باشید، ذکر بگویید و جملات انرژی بخش را تکرار کنید…سایه ها خواهند رفت، رو به آفتاب کنید.
۵- از راهنمایی گرفتن غفلت نکنید. مشاور، مربی و همراه داشته باشید. همه ما نیاز داریم، ما کامل نیستیم، به خصوص در زمینه خودشناسی.
۶- لازم نیست ده برابر خود باشید. ۲۰% بهتر شوید. قابلیتهای خود را بشناسید و آنها را بهبود دهید.
۷- خودخواهی ناپسند است اما زبونی هم ناپسند تر است. اعتماد به نفس معقول داشته باشید.
۸- خدا با ماست، با کسانی است که نیکو کارند، به خود یادآوری کنید تا اسیر سایه ها نشوید.
هر جا نور بیشتر شود سایه ها کمتر می شوند، انگیزه ما منبع این نور است، این منبع را تقویت کنید و به آفتاب سلامی دوباره دهید…

sunshadow

به آفتاب سلامی دوباره خواهم داد
به جویبار که در من جاری بود
به ابرها که فکرهای طویلم بودند
به رشد دردناک سپیدارهای باغ که با من
از فصل های خشک گذر میکردند

درباره دکتر فرشید عبدی

مقاله پیشنهادی

زندگی کنید
قسمت پنجم انگیزه دار شدن

قبل از نوشتن این مطلب و بدون ربط با آن محصولی را جستجو می کردم، کارخانه اش را پیدا کردم و سر از وضعیت مدیر عامل آن در آوردم. این کارخانه بزرگ و مشهور، مدیر عاملی داشت که معلول بود و به نظر سطحی تعدادی از آدمها، ناتوان؛ اما زندگی کرده بود: کارخانه تاسیس کرده بود و توانش را اثبات کرده بود. و چیزی که بسیار تاثیر گذار بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *