۲ خرداد ۱۳۹۸
صفحه اصلی / انگیزه / آیا حقوق و دستمزد، سیستمی کتاب های استفان کاویاست؟

آیا حقوق و دستمزد، سیستمی کتاب های استفان کاویاست؟

ارسال در تلگرام ارسال در لینکدین جهت دانلود PDF مقاله وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل صوتی وارد حساب کاربری خود شوید جهت دانلود فایل اینفوگرافی وارد حساب کاربری خود شوید

آیا حقوق و دستمزد، سیستمی ضد انگیزشی است؟


آیا حقوق و دستمزد، سیستمی ضد انگیزشی است؟

دیروز به ملاقات دوستی قدیمی رفتم، در اثنا صحبت متوجه شدم شکایتی از کارکنان را پیگیری می کند.

سوال کردم موضوع چیست؟ شرح داد که در کار مشترک، دو گروه که یک کار را دقیقاً انجام می دهند، دستمزدی کاملاً متفاوت دریافت می کنند.

این افراد استخدام دو سازمان هستند و جبران خدمت در هریک از سازمان ها با عددی متفاوت انجام می شود و این سرو صدای آن گروهی که دریافتی به شدت کمتری را دارند، در آورده است و از تبعیض شکایت دارند و انگیزه های خود را از دست داده اند.

نکته جالب توجه این بود که افراد سازمانی که ناراضی هستند، تحصیلات و تجربه بیشتری داشتند. تاکید می کنم، تفاوت حقوق یک شغل  در دو سازمان معنی دار بود. حتی مبالغ وام ها و سایر تسهیلات دو سازمان هم با هم تفاوت شدیدی داشت با این که کارشان تقریباً یکسان بود و چون آدمها در یک جا نشسته بودند، متوجه وضعیت شده بودند و به شدت ناراضی بودند.

همیشه انتظار داریم، حقوق و دستمزد عاملی انگیزشی باشد، اما می بینیم که تبدیل به ضد انگیزه می شوند. این را داشته باشید و به آن اضافه کنید که داد سازمان ها از پرداخت های حقوق و دستمزد در آمده است و در موردهایی که من دیده ام می گویند بیش از ۹۰ % درآمد شان، صرف پرداخت حقوق می شود. در ضمن این نارضایتی درآمدی کارکنان(چه واقعی و چه احساسی) موجب ترک سازمان و رفتارهای مخرب می شود.

آیا حقوق و دستمزد، سیستمی ضد انگیزشی است؟

‘A lower salary will allow you to simplify your lifestyle.’

چه باید کرد؟

انتظار نداشته باشید که یک پاسخ یک خطی به این مساله پیچیده بدهیم و قطعاً این پاسخ از سازمانی به سازمانی دیگر متفاوت است. اما چند راهنمایی کلی به ذهنم می رسد:

  1. راههای غیر از حقوق متعارف باز کنید مثل تعریف و دخالت در پروژه ها
  2. به افراد نشان دهید مزایایی دارند که نوعی جبران است و محاسبه آن نشان می دهد درآمد واقعی شان بیشتر است مثلا خانه سازمانی یا سیستم درمان رایگان
  3. امکان رشد ایجاد کنید وقتی کارکنان حس کنند مسبر پیشرفت شغلی دارند دیگر صرفاً موضوع اصلی شان حقوق و دستمزد نمی شود.
  4. از مکانیزم های انسان محور استفاده کنید، همه تشویق مادی نیست، توجه به کارکنان و تقدیرهای معنوی بسیار مفید
  5. و از همه مهمتر سیستم حقوق دستمزد خود را باز طراحی کنید و بخش مبتنی بر عملکرد آن را به شدت تقویت کنید.
  6. و ده ها کار دیگر که حاصل تجربه یا همفکری با شماست.

 

در انتظار دیدگاههای شما هستم.

درباره دکتر فرشید عبدی

مقاله پیشنهادی

راه های مجانی انگیزه دار شدن برای یک هفته کاری

تمرکز داشته باشید!
قسمت ششم انگیزه دار شدن

ذهن مغشوش، ده ها فعالیت انجام نشده و کار ناتمام، ضد انگیزه بسیار بزرگی است و از آن بدتر آنقدر مهلک است که می تواند علیرغم توانمندی شما را از پای در آورد. در آن واحد به چیزهای متنوعی فکر می کنیم. در یک زمان می خواهیم چند کار انجام دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *